خواندنی های تاریخی

کشور شمشیر
IMAGE

عربستان صدر اسلام، تا به هنگام حضور خلفای سه گانه همواره مرکزیت جهان اسلام را بر...
آیت الله آخوند ملامحمد کاظم خراسانی و مشروطیت ایران
IMAGE

  مرحوم آخوند، دفع افسد به فاسد کرد!    «آیت الله آخوند ملامحمد کاظم...
قبور ائمه بقیع چگونه و چندبار تخریب شد؟
IMAGE

تا پیش از تخریب و ویرانی قبور مطهر بقیع توسط وهابیت متعصب که براساس معتقدات خود،...
اگر به فراموشخانه بروید، شیر هشت ماه داده را حلال نمی کنم
IMAGE

زمانی که ناصرالدین شاه قاجار به سفر فرنگ می رفت به جز رجال و نظامیان و غیره که...
با میرزا عبدالجبار
IMAGE

سفرنامه ای است نسبتا خواندنی از سفری که حاجی میرزا جبارخان نصیر الممالک (1336 ـ 1272ق)...

محمدحسین غفاری، مدیر انتشارات حکمت در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از انتشار جلد پانزدهم دایرةالمعارف تشیع خبر داد و گفت: این دایرةالمعارف با وجود شایعاتی که مبنی بر تعطیلی آن وجود داشت، از سوی انتشارات حکمت به چاپ رسیده و روانه بازار نشر شد.وی با اشاره به موضوعات جلد 15 این دایرةالمعارف افزود: در این مجلد مدخل‌هایی درباره هنر شامل معرفی هنرمندان بزرگی مانند خطاطان، نقاشان، معماران و ابنیه‌هایی که از نظر تاریخی و فرهنگی شیعه حائز اهمیت است، مانند مساجد، آستانه‌ها، امامزاده‌ها، آرامگاه‌ها، بقعه‌ها، تکایا، حسینیه‌ها و بعضی از برج‌ها، باغ‌ها و سقاخانه‌ها منتشر شده است.

غفاری ادامه داد: جلد پانزدهم دایرةالمعارف تشیع شامل حرف «میم» بوه و در حال حاضر آخرین مجلد آن که مربوط به حروف «نون» تا «یاء» است، در حال تدوین است و تا پایان سال به زیر چاپ می‌رود و احتمال ارائه آن در بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران وجود دارد.

مدیر انتشارات حکمت یادآور شد: جلد شانزدهم این دایرةالمعارف با شدت و همت بیشتری از سوی هیئت علمی این اثر در حال پیگیری است و تنها مشکلی که در این زمینه وجود دارد مشکل مالی است و در حال حاضر نیز 50 درصد کار آخرین مجلد انجام شده.

وی در پایان گفت: این اثر شامل 20 هزار مقاله تألیفی است و در حال حاضر نیز زیر نظر کامران فانی، بهاءالدین خرمشاهی و حسین خندق‌آبادی تدوین و منتشر می‌شود.

گفتنی است، دایرةالمعارف تشیع دانشنامه‌ای فارسی است که در چندین جلد، پیرامون موضوعات مختلف دینی، کلامی، اعتقادی، فقهی، اصولی، تاریخی، جغرافیایی، علمی و فرهنگی جهان تشیع به نگارش درآمده است که تدوین آن از سال 1360 با حمایت مالی بنیاد طاهر(موقوفات سیدابوالفضل تولیت) آغاز و سپس با حمایت مالی فهیمه محبی دنبال شد و تاکنون 14 جلد از آن منتشر شده و جلد چهاردهم (کربلا - لیلة المبیت)، آخرین جلد این مجموعه است که در تابستان 1390 توسط انتشارات حکمت منتشر شده. این دانشنامه برگزیده دوره سیزدهم کتاب سال جمهوری اسلامی ایران است.


منبع: خبرگزاری قرآن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

حاضرین در سایت

ما 226173 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدیدکنندگان

1744077
امروز
دیروز
This Week
Last Week
This Month
Last Month
بازدید کل
3909
1246
19586
18029
61706
1627582
1744077

Your IP: 3.85.143.239
2019-05-25 22:01:19

ورود کاربران

برای استفاده از امکانات سایت مانند ارسال و پیگیری مقالات ، دانلود کتب و نقشه ها و دریافت خبرنامه سایت باید در سایت عضو شده، با نام کاربری خود وارد شوید!