خواندنی های تاریخی

کشور شمشیر
IMAGE

عربستان صدر اسلام، تا به هنگام حضور خلفای سه گانه همواره مرکزیت جهان اسلام را بر...
آیت الله آخوند ملامحمد کاظم خراسانی و مشروطیت ایران
IMAGE

  مرحوم آخوند، دفع افسد به فاسد کرد!    «آیت الله آخوند ملامحمد کاظم...
قبور ائمه بقیع چگونه و چندبار تخریب شد؟
IMAGE

تا پیش از تخریب و ویرانی قبور مطهر بقیع توسط وهابیت متعصب که براساس معتقدات خود،...
اگر به فراموشخانه بروید، شیر هشت ماه داده را حلال نمی کنم
IMAGE

زمانی که ناصرالدین شاه قاجار به سفر فرنگ می رفت به جز رجال و نظامیان و غیره که...
با میرزا عبدالجبار
IMAGE

سفرنامه ای است نسبتا خواندنی از سفری که حاجی میرزا جبارخان نصیر الممالک (1336 ـ 1272ق)...

این نشست علمی توسط انجمن تاریخ‌پژوهان حوزه و با مشارکت گروه تاریخ پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، پژوهشکده تاریخ و سیره اهل‌بیت (ع) و پژوهشکده حج و زیارت در سالن کنفرانس انجمن‌های علمی حوزه برگزار شد. 
در ابتدای این نشست، حجت‌الاسلام‌والمسلمین «سید قاسم رزاقی موسوی» دبیر علمی نشست، بعد از خیرمقدم، توضیحات مقدماتی درباره وجوه مختلف بررسی مسئله غدیر بیان داشتند که از نگاه برون شیعی می‌تواند دستاوردهای علمی نویی به همراه داشته باشد. در جلسه پیشین این مسئله از نگاه خاورشناسان و در این جلسه از نگاه اهل‌سنت موردبررسی قرار گرفت.


باهدف بررسی دقیق­‌تر، این نشست با حضور اساتید محترم «ماموستا مصطفی محمودی» امام‌جمعه محترم پیرانشهر و استاد دانشگاه و حجت‌الاسلام‌والمسلمین «رمضان محمدی» عضو هیئت‌علمی و مدیر گروه تاریخ پژوهشکده حوزه و دانشگاه برگزار شد. ابتدا ماموستا محمودی با مروری بر برخی گزارش‌های وارده درباره فضائل اهل‌بیت (ع) به برخی روایات در بیان ویژگی‌­ها و فضائل امیرالمؤمنین (ع) و نکات وارده در منابع اهل‌سنت از کتاب «التاج الجامع للاصول» از شیخ «منصور علی ناصف» از شیوخ الازهر پرداختند.


ایشان بر اساس برخی روایات به قرائنی پرداختند که نشان از جایگاه ویژه امام علی (ع) نزد پیامبر (ص) داشته و در مسئله غدیر خم و در تفسیر «مولا»، به معنای «سرپرست» اشاره داشتند. ازجمله در واقعه خیبر، جنگ تبوک و ماندن امیرالمؤمنین (ع) در مدینه و نگرانی آن حضرت و تعبیر پیامبر (ص) درباره ایشان که به «حدیث منزلت» معروف است و هم­چنین رد درخواست معاویه توسط سعد ابی وقاص درباره سب امیرالمؤمنین (ع) با استناد به سه جمله که از سوی پیامبر (ص) در فضیلت امیرالمؤمنین (ع) وارد شده است.

سپس حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدی به سیر گزارشی از غدیر در منابع اهل‌سنت پرداختند و در این رابطه اشاره داشتند که سه گونه منابع اهل سنت موجود است:

1. برخی از منابع به شکل کامل به واقعه غدیر پرداخته و حتی احتجاجات و استنادات به آن را در دوره‌های بعد را نیز نقل کرده‌اند. «مسند طیالسی»، «مسند احمد بن حنبل»، «مصنف ابن ابی شیبه»، «سنن ابن ابی ماجه» و «سنن ترمذی» از این دسته‌اند.

2. برخی دیگر از منابع به غدیر پرداخته ولی در سند آن تشکیک کردند.

3. برخی دیگر مانند صحیح بخاری و مسلم از کنار آن گذشتند و هیچ اشاره‌ای به آن نکردند.

ایشان سپس اشاره داشتند که نقل احتجاجات از قرن 4 هجری به بعد در منابع وارد شده و در دوره‌های بعد به شکل کامل‌تر به ابعاد آن پرداخته به مناسبت­‌های مختلف در منابع اهل‌سنت مانند کتب لغت، جغرافیا، رجال و تفسیر انعکاس یافته است و ازاین‌رو حجم اطلاعات درباره امیرالمؤمنین علی (ع) در منابع اهل‌سنت بیش از سایر خلفا است.

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

حاضرین در سایت

ما 812335 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدیدکنندگان

2331930
امروز
دیروز
This Week
Last Week
This Month
Last Month
بازدید کل
1168
2878
16335
23099
30822
2205276
2331930

Your IP: 18.208.126.130
2020-07-09 09:10:33

ورود کاربران

برای استفاده از امکانات سایت مانند ارسال و پیگیری مقالات ، دانلود کتب و نقشه ها و دریافت خبرنامه سایت باید در سایت عضو شده، با نام کاربری خود وارد شوید!