خواندنی های تاریخی

کشور شمشیر
IMAGE

عربستان صدر اسلام، تا به هنگام حضور خلفای سه گانه همواره مرکزیت جهان اسلام را بر...
آیت الله آخوند ملامحمد کاظم خراسانی و مشروطیت ایران
IMAGE

  مرحوم آخوند، دفع افسد به فاسد کرد!    «آیت الله آخوند ملامحمد کاظم...
قبور ائمه بقیع چگونه و چندبار تخریب شد؟
IMAGE

تا پیش از تخریب و ویرانی قبور مطهر بقیع توسط وهابیت متعصب که براساس معتقدات خود،...
اگر به فراموشخانه بروید، شیر هشت ماه داده را حلال نمی کنم
IMAGE

زمانی که ناصرالدین شاه قاجار به سفر فرنگ می رفت به جز رجال و نظامیان و غیره که...
با میرزا عبدالجبار
IMAGE

سفرنامه ای است نسبتا خواندنی از سفری که حاجی میرزا جبارخان نصیر الممالک (1336 ـ 1272ق)...
 «ظهور افغانستان نوین» که یک اثر تحقیقی بوده و چند دهه قبل نوشته شده برای اولین بار توسط «علی عالمی کرمانی» مترجم افغانستانی به فارسی ترجمه و هم اکنون در دسترس علاقمندان تاریخ قرار گرفته است. نویسنده تلاش کرده تا تکامل تدریجی افغانستان نوین را که از عصر «امیر شیرعلی خان» در این کشور آغاز شده ترسیم کند.
مؤلف در این کتاب به پیشینۀ تاریخ نگاری محلی در ایران از آغاز تا دورۀ اسلامی پرداخته و نگارش منابع تاریخی متعدد در این دورۀ زمانی را بررسی نموده است. این اثر بررسی شیوه و ویژگی های تاریخ نگاری محلی ایران در دورۀ اسلامی تا قرن هفتم هجری و معرفی برخی از منابع مهم تاریخی در این زمینه است. در ابتدای این این اثر کلیاتی در مورد مفهوم تاریخ نگاری محلی، تاریخچه و چیستی آن ارائه شده و پس از آن کاربردهای این قبیل از تاریخ نگاری ها بیان شده است.
انتشارات سروش همزمان با ولادت حضرت فاطمه معصومه(س) و روز دختر  مجموعه شش جلدی "سیره معصومان" نوشته سیّد محسن امین با ترجمه علی حجتی کرمانی را برای مطالعه علاقمندان معرفی کرد. به گزارش روابط عمومی انتشارات سروش، مجموعه سیره معصومان(ع) اثری ارزشمند در حوزه شناخت ائمه معصوم(ع) است که در شش مجلد نوشته و منتشر شده است. 
«شیعه در تاریخ پرفراز و نشیب اسلام، با اینکه به عنوان اقلیتی ناپذیرای مشروعیت اکثریت، همیشه بر حاشیۀ سیاسی و اجتماعی رانده می‌شد، هیچ‌گاه از حضور و نقش‌آفرینی بازنماند و حتی گاه توانست میدان‌دار سیاست و قدرت شده و خلافت حاکم را به پیروی و گوش به فرمانی خویش فرا بخواند و در پرتو این اقتدار به ایجاد تمدن و فرهنگی شیعی دست بزند. تاریخ سیاسی شیعه از همین منظر، شایستۀ مطالعۀ جدی است.»
خورشید شرق در سدۀ سوم عنوان کتابی است از دکتر مهدی بیات مختاری در مورد شخصیت و آثار جناب فضل بن شاذان نیشابوری (متوفی ۲۶۰) صحابی و دانشمند بزرگ شیعی، که به عنوان چهارمین کتاب از سلسله «بزرگان شیعه» و بیستمین کتاب از سلسله منشورات مؤسسه کتابشناسی شیعه منتشر شده است.
 

حاضرین در سایت

ما 812214 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدیدکنندگان

2331809
امروز
دیروز
This Week
Last Week
This Month
Last Month
بازدید کل
1047
2878
16214
23099
30701
2205276
2331809

Your IP: 18.208.126.130
2020-07-09 08:24:43

ورود کاربران

برای استفاده از امکانات سایت مانند ارسال و پیگیری مقالات ، دانلود کتب و نقشه ها و دریافت خبرنامه سایت باید در سایت عضو شده، با نام کاربری خود وارد شوید!