سرانجام پس از دو سال و اندي انتظار، جلد دوم کتاب «تاريخ قيام و مقتل جامع سيدالشهداء(ع)»در قالب 864 صفحه به زيور طبع آراسته شد. اين اثر دو جلدي که حاصل تلاش علمي بيش از يک دهة گروهي از تاريخ پژوهان است، به هدف پاسخ‌گوييِ نياز محافل علمي و مذهبي سامان يافته است و تاريخ قيام جاودانه و شهادت مظلومانة سيدالشهداء(ع) و نيز حوادث و مباحث مرتبط با آن، تحقيق و تحليل شده است.

اما جلد دوم اين اثر که ادامه مباحث و فصول جلد نخست مي‌باشد، شامل چهار بخش و هر بخش، شامل چند فصل  است.

بخش نخست، داراي پنج فصل مي‌باشد که چهار فصل نخست آن، درباره حوادث پس از عاشورا است و شامل اهل بيت(ع) در کوفه، در مسير شام، در شام و در مدينه مي‌باشد. عنوان فصل پنجم آن، «تداوم نهضت حسيني به رهبري امام سجاد(ع)» مي‌باشد.

بخش دوم  داراي دو فصل است و به پيامدهاي تکويني و اجتماعي و سياسي قيام عاشورا مي‌پردازد.

بخش سوم به مباحث پيرامونيِ نهضت عاشورا مي‌پردازد و داراي پنج فصل ذيل مي‌باشد : 1ـ پژوهشي در اربعين سيدالشهداء(ع) 2ـ فلسفه عزاداريِ براي امام حسين(ع) 3ـ سير تاريخي عزاداري براي امام حسين(ع) 4ـ واقعه عاشورا در آينه آمار و ارقام 5ـ پرسش‌ها و پاسخ‌هاي عاشورايي

 بخش چهارم به زندگي نامه اصحاب امام حسين(ع) در دو فصل مي‌پردازد. فصل نخست به بني‌هاشم و فصل دوم به غير بني‌هاشم اختصاص يافته است.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ورود کاربران

برای استفاده از امکانات سایت مانند ارسال و پیگیری مقالات ، دانلود کتب و نقشه ها و دریافت خبرنامه سایت باید در سایت عضو شده، با نام کاربری خود وارد شوید!