خواندنی های تاریخی

کشور شمشیر
IMAGE

عربستان صدر اسلام، تا به هنگام حضور خلفای سه گانه همواره مرکزیت جهان اسلام را بر...
آیت الله آخوند ملامحمد کاظم خراسانی و مشروطیت ایران
IMAGE

  مرحوم آخوند، دفع افسد به فاسد کرد!    «آیت الله آخوند ملامحمد کاظم...
قبور ائمه بقیع چگونه و چندبار تخریب شد؟
IMAGE

تا پیش از تخریب و ویرانی قبور مطهر بقیع توسط وهابیت متعصب که براساس معتقدات خود،...
اگر به فراموشخانه بروید، شیر هشت ماه داده را حلال نمی کنم
IMAGE

زمانی که ناصرالدین شاه قاجار به سفر فرنگ می رفت به جز رجال و نظامیان و غیره که...
با میرزا عبدالجبار
IMAGE

سفرنامه ای است نسبتا خواندنی از سفری که حاجی میرزا جبارخان نصیر الممالک (1336 ـ 1272ق)...

آن‌چه می‌خوانید گلچینی است از سفرنامه رسول جعفریان از اقامت ده روزه چند تن از مولفان و محققان در مکه و مدینه و روایتی از زیارت تا خرید کتاب. جمعی از اهل قلم چون حجج اسلام محمد حسین فلاح زاده، مهدوی راد، مهریزی، عابدی، معراجی همراه در این سفر حضور داشتند. به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، این گزارش به قلم دکتر رسول جعفریان، مورخ تاریخ اسلام نوشته شده و از دیدارهای دوستانه تا یک گفت و گوی تازه در باره گذشته های نه چندان دور، از اماکن تاریخی و دیرپا اما تازه یاب در آن و خصوصا دغدغه های کتابی این جمع د رآن نگاشته شده است.

بدون ترديد يكي از منابع مهم در شناسائي حوادث تاريخي و سرگذشت سرزمينهاي مختلف، سفرنامه‌ها هستند و چه بسا فرهنگهاي خرد و كلاني كه به وسيله سفرنامه‌ها, به اقصي نقاط جهان گسترش يافته‌اند. سفرنامه حاضر، گزارش روزانه سفر حسام‌الشعراء مشتري است كه در دهة آخر شعبان 1297 از طهران آغاز و در دهه اوّل محرّم 1298, به پايان رسيده است .

چکيده: از مدتي پيش برگزاري هفتة فرهنگي ايران در عربستان در دستور کار وزارت فرهنگ دو کشور قرار گرفت و ظاهراً بعد از چند بار تعويق، سرانجام نمايشگاه و مراسمي تحت عنوان هفتة فرهنگي ايران در عربستان (الاسبوع الثقافي للجمهوريه الاسلاميه الايرانيه في المملکه العربيه السعوديه) در شهر رياض برپا شد.شیعیان در لبنان مالکیت و سرپرستی 312 شرکت انتشاراتی را بر عهده دارند. اکثر آنان آرمان گرا هستند. اولین گروه از ناشران آرمان گرای شیعه در پایان دهه 1960 پا به عرصه گذاشتند بیشتر آنها پس از سال 1979 به وجود آمدند که برخی از آنان موفق عمل کردند و برخی پس از مدتی فعالیت تعطیل شدند.کانون استقرار این ناشران، جنوب بیروت منطقه ضاحیه، محله های حارۀ حریک، بئرالعبد، الغبیری و بئرحسن است. از آنجا که فروش آثار آرمان گرا سیاسی یا شیعی تقریباً در تمامی کشورهای عربی به شدت ممنوع است، از این حیث،حضور در نمایشگاه بیروت و خرید کتبی از این دست،کاری لازم به حساب می آمد.گفتنی است رقم ناشران شیعه،تقریباً 45 درصد از 700 ناشر لبنانی را تشکیل می دهند. برخی از ناشران مروج تفکرات امام راحل و رهبر فرزانه انقلابند که عبارتند از:داراجیال المصطفی، دارالغربه،دارالحق،دارالروضه،دارالصراط المستقیم،دارالثقلین، دارالوحده الاسلامیه.

سفر علمي يك روزه به كاروانسراي دير گچين در روز جمعه مورخ 1386/2/28  انجام شد  طي اين سفر علمي حدود 150 نفر از اين اثر باستاني ديدن کردند. سفر از ساعت 7 صبح تا 8 شب طول كشيد.

 اين سفر به صورت خانوادگي انجام گرفت كه در نوع خود تجربه خوبي بود. علاوه بر همسران و فرزندان دانش پژوهان تعدادي از اساتيد نيز در اين سفر حضور داشتند.
تعداد دانش پژوهان، خانواده‌هاي ايشان و نيز اساتيد مجتمع آموزش عالی امام خمینی (ره) 65 نفر بود.
اساتيد همراه گروه عبارت بودند از آقايان شالباف، بستان، رمضاني، رزاقي، عربي و منتظري‌مقدم
 حدود 6 نفر از مسئولين سازمان ميراث فرهنگي از جمله رياست محترم سازمان جناب مهندس متقيان و معاونين وي به همراه طلاب حضور داشتند كه از اين جهت تاثير مناسبي در هماهنگي هاي لازمه داشت.

حاضرین در سایت

ما 317619 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدیدکنندگان

1836184
امروز
دیروز
This Week
Last Week
This Month
Last Month
بازدید کل
81
3485
8216
20992
76587
1681371
1836184

Your IP: 3.83.236.51
2019-06-26 00:50:54

ورود کاربران

برای استفاده از امکانات سایت مانند ارسال و پیگیری مقالات ، دانلود کتب و نقشه ها و دریافت خبرنامه سایت باید در سایت عضو شده، با نام کاربری خود وارد شوید!