خواندنی های تاریخی

کشور شمشیر
IMAGE

عربستان صدر اسلام، تا به هنگام حضور خلفای سه گانه همواره مرکزیت جهان اسلام را بر...
آیت الله آخوند ملامحمد کاظم خراسانی و مشروطیت ایران
IMAGE

  مرحوم آخوند، دفع افسد به فاسد کرد!    «آیت الله آخوند ملامحمد کاظم...
قبور ائمه بقیع چگونه و چندبار تخریب شد؟
IMAGE

تا پیش از تخریب و ویرانی قبور مطهر بقیع توسط وهابیت متعصب که براساس معتقدات خود،...
اگر به فراموشخانه بروید، شیر هشت ماه داده را حلال نمی کنم
IMAGE

زمانی که ناصرالدین شاه قاجار به سفر فرنگ می رفت به جز رجال و نظامیان و غیره که...
با میرزا عبدالجبار
IMAGE

سفرنامه ای است نسبتا خواندنی از سفری که حاجی میرزا جبارخان نصیر الممالک (1336 ـ 1272ق)...

چکیده
علویان در تحولات سياسى، اجتماعى و فرهنگى دوره خلافت عباسى تا پايان عصر اول خلافت، نقش محورى داشتند و در عصر اول عباسى قيام هاى شيعيان زيدى، مشکل اصلى خلفای عباسى بود و اين حركت ها و قيام ها، نقش برجسته اى در شكل دهى جريان هاى تاريخى این دوره داشته است.

چکیده
با توجه به نقش علویان در حوادث سياسى، اجتماعى و فرهنگى عصر خلافت عباسى و ستم خلفای عباسی در حق آنان، برخی از علویان زيدى مسلک، قیام‌هایی بر ضد خلافت طراحی نمودند و درنتیجه، بحران‌های بسیاری برای عباسیان به وجود آمد؛ به‌گونه‌ای که سرکوبی و مقابله با این شورش‌ها، چالش اصلى خلافت عباسى بود. به‌ویژه که قیام‌های علویان در مناطق مختلفی مانند خراسان، حجاز و عراق، با استقبال مردم روبه‌رو گردید.

قريه‌اي در راه مدينه به مكه، مدفن مادر رسول خدا(صلي الله عليه و اله)

 اَبواء از اُبوَه بر وزن فَعلاء يا از بُوّ و بَوّ و بُوي بر وزن افعال، نام كوه[1]و قريه‌اي بزرگ[2]و اكنون شهري كوچك است كه در جنوب مدينه در نيمه راه مكه[3]در فاصله حدود پنج روز راه از مدينه و هفت روز راه تا مكه قرار دارد.[4]درباره وجه تسميه آن، آراي مختلف است. برخي دليل اين نام‌گذاري را وباخيز بودن آن منطقه دانسته‌اند. البته در اين صورت بايد اوباء نام مي‌گرفت نه ابواء؛ مگر بپذيريم كه كلمه اوباء مقلوب گشته و به صورت ابواء درآمده است. به نظر ثابت بن ابي‌ثابت لغوي، اين واژه از «تبوّء» به معناي تجمع اشتقاق يافته و به سبب تجمع سيل در آن‌جا به اين نام خوانده شده است.[5]

چكيده

تعريف «جهان اسلام» بر اساس شاخص‏ هاى جمعيتى و يا بودن ساختار قدرت در دست مسلمانان، نظر به سابقه تاريخى بسط و قبض جغرافيايى قلمرو اسلامى، شرايط متغير سياسى ـ اجتماعى حاضر و نيز وجود اقليت‏ هاى رو به تزايد، جامع و مانع نيست. در اين نوشتار، سعى بر آن است تا از طريق بررسى تاريخى جغرافيايى قلمرو حاكميت مسلمانان و ترسيم موقعيت كنونى، شاخص جديدى براى تعريف «جهان اسلام» به دست آيد. بازتاب جهانى پيروزى انقلاب اسلامى ايران و شكست ابرقدرت شوروى در افغانستان، موج جديدى از اسلام‏گرايى در ميان مسلمانان جهان پديد آورد كه در شرايط كنونى از طريق تبيينى از اين جريان مى‏توان به تعريفى پويا از «جهان اسلام» دست يافت.

از بزرگان بني‌هاشم، عمو و دشمن سرسخت رسول خدا(صلي الله عليه و اله)

 عبدالعُزّي بن عبدالمطّلب بن هاشم، از تيره بني‌هاشم قبيله قريش به شمار مي‌رود.[1]كنيه اصلي او ابوعتبه است.[2]برخي فرزندي به ‌نام لهب براي او برشمرده و از اين رو، كنيه‌اش را ابولهب دانسته‌اند.[3]لهب به معناي آتش[4]، بلندي شعله‌هاي آتش[5]، شعله‌هاي آتش بي‌دود و مانند آن آمده ‌است.[6]برخي گفته‌اند چون جايگاه او دوزخ است، خداوند به او كنيه ابولهب داد.[7]

حاضرین در سایت

ما 812224 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدیدکنندگان

2331820
امروز
دیروز
This Week
Last Week
This Month
Last Month
بازدید کل
1058
2878
16225
23099
30712
2205276
2331820

Your IP: 18.208.126.130
2020-07-09 08:29:21

ورود کاربران

برای استفاده از امکانات سایت مانند ارسال و پیگیری مقالات ، دانلود کتب و نقشه ها و دریافت خبرنامه سایت باید در سایت عضو شده، با نام کاربری خود وارد شوید!