Take a fresh look at your lifestyle.

گزارش نشست علمی «واکاوی شعار عباسیان در ذهنیت عموم جامعه»

نشست علمی «واکاوی شعار عباسیان در ذهنیت عموم جامعه» توسط انجمن تاریخ پژوهان با همکاری پژوهشگاه حوزه و دانشگاه برگزار شد.

در این نشست علمی که در روز پنج شنبه 11 مهر 1392 در سالن همایش انجمن‌های علمی حوزه برگزار شد حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسین حسینیان مقدم عضو هیأت‌ علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه به عنوان سخنران و آقای دکتر محمد الله اکبری عضو هیأت‌ علمی جامعة المصطفی العالمیه ناقد بودند. حجت الاسلام و المسلمین رمضان محمدی هم به عنوان دبیر علمی نشست حضور داشتند.

حجت الاسلام حسین حسینیان مقدم، عضو هیأت‌ علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، با اشاره به شعار «الرضا من آل محمد» گفت: این شعار میتنی بر دو محور «رضا» و «آل محمد» بود که عباسیان بر اساس آن توانستند، از ظرفيت­هاي فکري سياسي و گرايش­هاي ضد اموي بهره­برداري کنند و گروهي را بر ضد خود تحريک نکنند.

ایشان با بیان گروه‌های فعال ضد اموی مانند فاطمیان، علویان، طالبیان و هاشمیان در مقام طرح یک سؤال اظهار کرد: مشخص بودن استراتژی قیام عباسیان برای داعیان دعوت و نیز برای دیگر گروه­های ضد اموی نامبردار در بالا و هم­چنین پرهیز عباسیان از هرگونه همکاری با آن گروه­ها، آیا این باور عمومی را که عباسیان با تحریف مفهومی شعار الرضا من آل محمد، خود را بر مردم تحمیل کردند، نقدپذیر نمی­کند؟

وی برای تبیین بهتر این سؤال پرسش­های دیگری مطرح کردند، از جمله این که:

 

 متن کامل این گزارش را با کلیک بر اینجا، در صفحه ی اینترنتی انجمن تاریخ پژوهان بخوانید….

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.