شنبه 25 دی 1400 برابر با Saturday, 15 January , 2022

عوامل پايداري نوروز در عصر اسلامي و بازتاب آن در شعر عربي در دوره

پژوهش حاضر پس از بررسي نوروز و نفوذ آن در شبه جزيره عرب،‏ چالشهاي به وجود آمده به دنبال مواجه شدن دين مبين اسلام با فرهنگ نوروزي و نيز سياستهاي خلفاي راشدين،‏ اموي و عباسي را در ارتباط با نوروز در عصر اسلامي مورد تحليل قرار داده است.

تداوم فرهنگ نوروزي در پيچ و خمهاي تحولات تاريخي در دوره اسلامي به عناوین گوناگون اعتقادي، اقتصادي و سياسي مربوط بود. اين عيد باستاني به خاطر برخورداري از پيامهاي والاي انساني با شعارهاي متعالي اسلامي هماهنگ شده و با اين طريق توانست به تثبيت و پايداري خويش كمك كند .

نوروز در اشكال گوناگوني در ادبيات عرب عصر عباسي از جمله در شعر عربي متجلي شد. سنتهاي نوروزي همانند: رسم هديه،‏ آب پاشي،‏ آتش بازي و … يا به طور مستقيم در اشعار عربي اين دوره ظاهر شدند و يا در اين ايام براي موسيقي دانان،‏ شاعران و ترانه سرايان فرصتي فراهم آمد تا بتوانند آثارشان را به مناسبت نوروز عرضه داشته و به اين وسيله تاثير بزرگي بر رشد و ترقي شعر عربي در شكل و محتوا بگذارند.

 

دانلود متن کامل مقاله(فرمت پی دی اف، 350 کیلو بایت)

 

 

منبع: زبان و ادبیات، دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران،بهار 1385 – شماره 177.

 

{jcomments on}

 

آخرین مطالب

نشست علمی تاریخ و ماوراء

اولین نشست علمی تاریخ و ماوراء

روز چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۴۰۰ نشست علمی “تاریخ و ماوراء” با حضور آیت‌الله محمدهادی یوسفی غروی، دکتر محسن الویری و دکتر حمید مطهری و چند...

آثار باستانی آشخانه

کشف کتیبه ساسانی در شهرستان آشخانه

علی مستوفیان سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی، اعلام کرد: درروند فصل نهم کاوش باستان­شناسی محوطه تاریخی ریوی که از ابتدای مهرماه سال...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *