چهارشنبه 10 آذر 1400 برابر با Wednesday, 1 December , 2021

کشف بقایای 9 انسان نئاندرتال در ایتالیا

باستان‌شناسان در ایتالیا بقایای ۹ انسان نئاندرتال را که احتمالا توسط کفتارها شکار شده بودند در یک غار ماقبل تاریخ در جنوب شرقی رم کشف کرده‌اند.
وزارت فرهنگ ایتالیا گفته است که قدمت هشت مورد از این بقایا به ۵۰ هزارتا ۶۸ هزار سال پیش برمی‌گردد، در حالی که قدیمی‌ترین آن می‌تواند متعلق به ۹۰ تا ۱۰۰ هزار سال پیش باشد.
استخوان‌های فسیل‌شده این نئاندرتال‌ها که شامل تکه‌های جمجمه و فک شکسته است، در غار گواتاری در شهر ساحلی سان فلیچه چیرچئو پیدا شده‌اند.
به نظر کارشناسان، نئاندرتال‌ها که نزدیک‌ترین هم‌خانواده هومو ساپین یا همان انسان امروزی هستند، حدود ۴۰ هزار سال پیش منقرض شده‌اند.با این حال، هنوز کمی از اثر دی‌ان‌ای آنها در انسان امروزی وجود دارد.
باستان‌شناسانی که این بقایا را در غار گواتاری، حدود ۹۰ کیلومتری (۵۶ مایلی) جنوب شرقی رم کشف کردند، گفته‌اند که این بقایا متعلق به هفت مرد بزرگسال و یک زن و یک پسر جوان است.
ماریو رولفو، استاد باستان‌شناسی در دانشگاه تور وِرگاتا در رم گفته است بیشتر این نئاندرتال‌ها توسط کفتارها کشته شده و سپس بهعنوان غذا به لانه‌هایشان در غار کشیده شده‌اند.
روزنامه گاردین از پروفسور رولفو نقل کرده است که “نئاندرتال‌ها طعمه این حیوانات بودند. کفتارها بویژه آسیب‌پذیرترین آنها را مانند افراد بیمار یا مسن را شکار می‌کردند”.
داریو فرانچسکینی، وزیر فرهنگ ایتالیا، این یافته را “کشف خارق‌العاده‌ای که کل جهان درباره آن صحبت خواهد کرد” خواند.
او گفت “این یافته‌ها به غنای تحقیقات درمورد نئاندرتال‌ها کمک خواهد کرد”.
وزارت فرهنگ ایتالیا گفت که شمار اندکی بقایای نئاندرتال‌ها در سال ۱۹۳۹ در غار گواتاری بطور تصادفی کشف شد، به طوریکه این محل را در رده “یکی از مهمترین مکان‌های جهان برای تاریخ انسان نئاندرتال” قرار می‌دهد.
غار گواتاری در دوران باستان در اثر زلزله یا رانش زمین مسدود شده بود، و این باعث شد بقایای آنچه که در آنجا بود حفظ شود.


آخرین مطالب

آثار باستانی آشخانه

کشف کتیبه ساسانی در شهرستان آشخانه

علی مستوفیان سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی، اعلام کرد: درروند فصل نهم کاوش باستان­شناسی محوطه تاریخی ریوی که از ابتدای مهرماه سال...

تاج طلای طلا تپه

طالبان به دنبال گنجینه طلا تپه

گنجینه طلای طلاتپه یکی از مشهورترین گنجینه های جهان و از ارزشمندترین آثار تاریخی افغانستان می باشد این گنجینه ارزشمند که در طول تاریخ و...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *